Педагогически форуми
-
Регионален форум „Първи стъпки в приобщаването и развитието на потенциала на всяко дете” – Дейност 3, НП “Хубаво е в детската градина”, 1-2 декември 2025 година. С подкрепата на община Стара Загора и Педагогически факултет, Тракийски университет – Ст. Загора. Във форума взеха участие Надежда Цочева-директор, ресурсен учител Кремена Караиванова, психолог Цветомира Тнаева и логопедите Симона Ценкова и Лина Чан.
Юбилейна национална научна конференция с международно участие - „Предучилищното образование в България: национални приоритети и международно сътрудничество в подкрепа на щастливото детство”. Двудневният научен форум 19-20 юни 2025г. бе посветен на 40-годишнината на Българския национален комитет за предучилищно образование – ОМЕП и е организиран от Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет „Св. Климент Охридски и ОМЕП България. Г-жа Н.Цочева-директор, Е.Ангелова-гл.учител, ст.учител М.Георгиева и ст.учител И. Узунова взеха активно участие с два доклада.
- XVI НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ „ВОДИМ БЪДЕЩЕТО ЗА РЪКА“, град Хасково от 27-29.11.2024г. Организатор на събитието МОН и РУО град Хасково, по НП "Хубаво е в детската градина". В нея, екип от ДГ " Пчилица" - г-жа Н.Цочева - директор и Е.Ангелова - гл.учител, представиха успешен модел на Доброто партньорство между участниците в образователния процес - важен фактор за благополучието на децата от 2-7. Едно различно, интерактивно и завладяващо представяне, високо оценено от участниците в конференцията.
-
Национална научно-практическа конференция „ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ –ТРАДИЦИИ, РЕАЛНОСТИ, ПЕРСПЕКТИВИ“ - 6- 8 юни 2024, град Казанлък. Организатор на конференцията бе БНК -ОМЕП. Като колективен член на ОМЕП, екипът на ДГ №18 "Пчелица" участва с 13 делегата.
- Национална научно-практическа конференция „ДЕТСКАТА БЕЗОПАСНОСТ – СПОДЕЛЕНА ОТГОВОРНОСТ“- 6-7.06.2024г. гр. Шумен, посветена на детската безопасност и превенция от пътнотранспортни произшествия. Старши учител Марияна Георгиева участва с доклад на тема "Големите учат малките"
- Международна научно практическа конференция „Детската градина и уменията на 21 век“, в град Шумен – м. Април 2024г. Участнеце с даклад директор Надежда цочева и главен учител Евгения Ангелова.
- Международна конференция 20-21.10.2023г., гр. Крайова, Румъния. Проведената конференция е заключително събитие по проект "STEAM education in kindergarden - a step towart to the foture". С научни доклади в събитието се включиха: Надежда Цочева - директор; Евгения Ангелова - главен учител; Марияна Георгиева - Старши учител; Зорница Генова - старши учител и Цветомира Танева - старши учител.
- Национална конференция "Цялостен подход в предучилищното и ранноучилищно образование" - Габрово , 28.04.2023г. Участие в конференцията взеха главен учител Евгения Ангелова и старши учител Марияна Георгиева. На форума те споделиха дабри практики и резултати от работата ни по проект Еразъм+ "STEAM education in kindergarden -a step towart to the foture"
- Международна конференция „Детската градина и училището на бъдещето-зелени и приобщаващи“ – Шумен април 2022г. Участие в конференцията взеха Надежда Цочева – директор и Евгения Ангелова - гл. учител с доклад на тема „ TERRA VITA- успешен модел за партньорство“.
-
За десета година Националната конференция „Насърчаване на четенето“ събра участници от цялата страна – учители, библиотекари, университетски преподаватели, читалищни дейци, писатели и др. Тази година темата на форума бе „Съхранените думи“, а събитието се проведе в Пловдив от 28 до 30 юли 2021 г. Центърът за развитие на човешките ресурси в ролята си на Национална агенция по Програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, както и на Национално звено за координация по дейност eTwinning, Национален Европас център, Национален Еврогайдънс център, Евродеск България, Евридика България и National VET Team България, определи с конкурс участниците. В рамките на официалната част г-н Михаил Балабанов, Изпълнителен директор на ЦРЧР, поздрави участниците с участието им в Десетата конференция, предоставяща всеки път нови и вдъхновяващи възможности да обменят опит и идеи. Той подчерта, че събитието откроява качествени „Еразъм+“ и eTwinning проекти и отново, както всяка година, събира участници от цялата страна. Всички те, както и ЦРЧР като българската институция, инициирала и провеждаща събитието ежегодно от 2012 година насам, са приели идеята за насърчаване на четенето като своя кауза и мисия.
ДГ18 „ Пчелица“ бе единствена детска градина от региона, която взе участие в националното обсъждане на добри практики за насърчаване на четенето. В програмата на Конференцията бе включено представянето на Надежда Цочева – директор и гл.учител Евгения Ангелова с есе на тема „ За думите и още нещо“.
- Обучение по поект "Образование за утрешния ден" на тема "Развиване на знания и умения за създаване и ползване на дигитални интерактивни материали в учебния процес". Обучението се проведе на 26 и 27 юни 2021г. в Хасковски минерални бани от обучаваща организация ОRAK ACADEMY . Проектът е финансиран от оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. В обучението се включиха голяма част педагози от екипа на детската градина, заедно с колеги от други учебни заведения от града.
-
Деветата онлайн национална конференция за насърчаване на четенето -2020г. на тема: „Споделеното четене“ към ЦРЧР. Участие с материал представен от главен учиител Е.Ангелова със заглавие: „Споделено“
- Национална конференция "Ресурсните учители и съвместното преподаване в приобщаващото образование" - София, 2019г. Събитието се проведе на 8 и 9 ноември 2019г. в хотел Метрополитън, организирано от Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование - София град и национална асоциация на ресурсните учители. Ивелина Милева - психолог на ДГ №18 "Пчелица" взе участие в конференцията, като през първия ден участва в практическо обучение за работа с лица с умствена изостаналост във фондация "Светът на Мария", а през втория ден на конференцията представи доклад на тема "Сензорно претоварване и състояние на срив при деца с аутизъм". На конференцията бяха представени добри практики в процеса на съвместно обучение в детската градина и училището и ролята на ресурсните учители.
- IV Международен педагогически форум" - Асеновград, 2019г. Община Асеновград и ДГ „Никола Й. Вапцаров” организираха на 03 - 04 октомври 2019г. IV-ти международен форум на тема: „Класика и иновации в педагогическата практика”. Форумът бе под патронажа на г-н д-р Емил Караиванов – кмет на Община Асеновград и под научното ръководство на преподаватели от: Педагогически факултет на ПУ “П. Хилендарски” - гр. Пловдив, Тракийски университет - Стара Загора и ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Велико Търново. В рамките на форума се представят опит, идейни проекти, добри практики, разработки и доклади. За трети пореде път, представители от ДГ " Пчелица" взеха участие в него. Надежда Цочева – директор и Евгения Ангелова – гл. учител, с доклад на тема: „ Удоволствието от споделеното четене“
- Международна педагогическа конференция "TERRA VITA", 2019г. ДГ „Пчелица” и ДГ „Мечо Пух” гр. Казанлък имаха удоволствието да оргаизират и да участват в международна научна конференция: „TERRA VITA – Tolerance, Education, Responsibility, Respect, Act Vitality, Inclusion, Talent, Ability”, като част от дейностите по проект „TERRA VITA“, реализиран по Програма „Еразъм+” на ЕК. В рамките на конференцията се представиха идейни проекти, добри практики, разработки и доклади. Бяха поканени да участват представителите на всички партньорски организации от Полша, Румъния, Испания, Гърция, Словения, Хърватска, България, представители от ЦРЦР, община Казанлък, ДИПКУ Стара Загора, издателство РААБЕ, неправителствени организации, работещи в детските градини и училища, представители на академичната общност, експерти от РИО и институции, имащи отношение към образованието, родители, медии и общественост. Международната педагогическа конференция: „TERRA VITA – Tolerance, Education, Responsibility, Respect, Act Vitality, Inclusion, Talent, Ability” се проведе на 26 и 27 септември 2019 г. в гр. Казанлък. Представените доклади бяха разработени по някоя от основните теми на конференцията – Толерантност, Образование, Отговорност, Уважение, Действие, Жизненост, Включващо образование, Талант, Възможности. ДГ " Пчелица" представи докладите: „Таланти в детската градина“ - Надежда Цочева-директор; „Рамо до рамо - родители, учители и деца за живата Земя /TERRA VITA/ - Евгения Ангелова -главен учител; „Особени поведенчески прояви при деца със СОП в предучилищна възраст, в частност сензорно претоварване и състояния на срив при деца с разстройства от аутистичния спектър" - Ивелина Милева - психолог. Всички мателиали,доклади и научни съобщения, бяха събрани в Сборник .
- Осма национална конференция „Насърчаване на четенето“, с подтема "Четене и комуникация"- Събитието се проведе от 31 до 02 август 2019г. в град Велико Търнова. Организатор на Конференцията е Център за развитие на човешките ресурси – Национална агенция по програма „Еразъм+“. В него участва Евгения Ангелова - главен учител в ДГ"ПЧЕЛИЦА" гр. Казанлък, след спечелен конкурс. Детската градина бе единствена от област Стара Загора, поканена за участие във форума и за четвърта поредна година неин представител бе г-жа Е. Ангелова. Тя представи материал на тема: "Удоволствието от споделеното четене и благоприятният му ефект върху децата"
- Седма национална конференция „Насърчаване на четенето“, с подтема "Книгата, която ме промени"- Събитието се проведе от 25 до 27 септември 2018г. в град Трявна. Организатор на Конференцията е Център за развитие на човешките ресурси – Национална агенция по програма „Еразъм+“. В него участва Евгения Ангелова - главен учител в ДГ"ПЧЕЛИЦА" гр. Казанлък. Детската градина бе единствена от област Стара Загора, поканена за участие във форума и за трета поредна година неин представител бе г-жа Е. Ангелова. Тя представи материал на тема: "Изповед"
- Национална конференция по проект " Да се храним разумно "- проведе се на 01-02.10.2017 год. в град Бургас и бе организирана от БД " Син флаг " . Основен лектор на конференцията бе Тереза Чайкова от Република Чехия , координатор на Международния проект " WE EAT RESPONSIBLY ". В нея взеха участие учител Кремена Караиванова и старши учител Зорница Генова.
- Шестата национална конференция „Насърчаване на четенето“- Събитието се проведе от 27 до 30 септември 2017г. в град Хисаря. Организатор на Конференцията е Център за развитие на човешките ресурси – Национална агенция по програма „Еразъм+“. В него участва Евгения Ангелова - главен учител в ДГ"ПЧЕЛИЦА" гр. Казанлък. Детската градина бе единствена от област Стара Загора , поканена за участие във форума и за втора поредна година неин представител бе г-жа Е. Ангелова. Тя представи материал на тема: "ЗАЕДНО, СТЪПКА ПО СТЪПКА ПО ПЪТЯ КЪМ ЧЕТЕНЕТО"zaedno step by step
- Обучение на Ресурсни учители по програма „Еразъм+“ и дейност eTwinning,06 – 08 юни 2017, град Стара Загора. В ролята на обучители в събитието взеха участие г-жа Надежда Цочева- директор на ДГ № 18 "Пчелица" и логопеда Светлана Берова. Те представиха технологията и резултатите от проведен ранен скрининг с децата от 3-3,6 годишна възраст, посещаващи детската градина. Презентация
- Петата национална конференция „Насърчаване на четенето”, 18-21 октомври 2016 г., Град София, резиденция "Бояна" на тема "Различното четене". На конференцията присъстваха г-жа Надежда Цочева – директор на ДГ и Евгения Ангелова – главен учител. На събитието бе представен опита на детското ни заведение по проблема за насърчаване на четенето. Подробна информация ; Презентация
- Трети международен педагогически форум - 10 и 11 април, 2017 г. в гр. Асеновград: „Класика и иновации в педагогическата практика”.Форумът е под патронажа на г-н д-р Емил Караиванов – кмет на Община Асеновград и под научното ръководство на доц. д-р Стефка Динчийска - Тракийски университет - Стара Загора и преподаватели от Педагогически факултет на ПУ “П. Хилендарски” - гр. Пловдив. В рамките на форума се представят опит, идейни проекти, добри практики, разработки и доклади. На форума ще присъства Евгения Ангелова – главен учител. Евгения Ангелова ще представи доклад на тема: е Twinning ПРОЕКТИТЕ, ИНОВАТИВНО СРЕДСТВО ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА АГРЕСИВНОСТТА У ДЕЦАТА - Доклад; Презентация